Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Македонија » Page 1352
Македонија ТОП ВЕСТИ

„Катимерини“: Преговорите влегуваат во непознати води

CENTAR MKD
Пред крајот на месецов грчкиот Парламент ќе ја ратификува втората фаза од Договорот за стабилизација и асоцијација на Македонија со ЕУ, а веднаш потоа Грција...
Македонија

Автомобил удри девојка во Скопје, тешко повредена пренесена во Клинички центар

CENTAR MKD
(МИА) – Скопјанката Ѓ.Ѓ (20) вчера околу 12:25 часот била тешко повредена откако во неа удрил автомобил „Ренџ Ровер” со скопски регистарски таблички управувано од А.Б.Ц.Г....
Македонија

Флабурарис: Да ја разграничиме историјата со сложено име и без иредентизам

CENTAR MKD
2018 (МИА) – Се обидуваме да ја разграничиме историјата, со сложено име, без иредентистички аспирации во секојдневието и Уставот на соседната земја, вели грчкиот министер без...
Македонија

Поради снимање филм се пренасочува сообраќајот на патот Радовиш-Штип

CENTAR MKD
Од 7:00 часот утринава поради снимање филм, сообраќајот на патниот правец Радовиш – Штип, на 4 км се пренасочува десно, кон Републичка сообраќајна полиција за...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Синоптичарите излегоа со прогноза – еве какво време се најавува за следните денови

CENTAR MKD
Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, по одделни котлини со услови за појава на утринска магла. Преку денот ќе биде потопло,...
Македонија

Перкс: Случајот со 13-годишното девојче покренува прашања како државата ги штити најранливите деца

CENTAR MKD
Случајот со силуваното 13-годишно ромско девојче, штитеничка на домовите „25 Мај“ и „Ранка Милановиќ“ покренува сериозни прашања за тоа како општеството ги штити најранливите деца,...
Македонија

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно

CENTAR MKD
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани по претежно суви коловози, освен на повисоките осојничави места. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Власта претера со расфрлање на парите на граѓаните

CENTAR MKD
Власта на СДСМ претера со расфрлање на парите на граѓаните. Почна да склучува сомнителни договори во четири очи тешки по неколку милиони евра со образложение...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Димитров: Атина сака име во кое ќе има јасна дистинкција меѓу државата Македонија и регионот Македонија во Грција

CENTAR MKD
Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во емисијата „Панорама“, што се емитуваше синоќа на бугарската телевизија БНТ1 повтори дека не може да зборува какво име...
Македонија

Димитров: Македонија очекува датум за преговори до крајот на бугарското претседателство со ЕУ

CENTAR MKD
МИА) – Македонија очекува до крајот на бугарското претседателство со Европската унија да добие датум за почеток на преговорите за членство, изјави шефот на макдонската...
Македонија

Коѕијас: Преферирам име на словенски, без превод, со географска одредница

CENTAR MKD
Соседната земја, терминот Македонија, долги години го разбираше како национална, а не како географска карактеристика, сега треба да се најде географска или територијална придавка. Моја...
Македонија

ЕУ одобри доделување средства за истражувачки проекти во одбраната

CENTAR MKD
(МИА) – Европската комисија соопшти дека се одобрени средства за неколку нови истражувачки проекти во рамки на Европскиот фонд за одбрана. Проектот „Океан 2020“ е поврзан...
Македонија

Паси: Колку побрзо се заврши спорот за името толку подобро решение ќе има

CENTAR MKD
(МИА) – Посакувам час поскоро да се заврши спорот за името. Колку побрзо биде завршен, толку подобро ќе биде решението, вели Соломон Паси поранешниот министер за...
Македонија

Во сообраќајни несреќи лани во Македонија загинале 155 лица

CENTAR MKD
2018 (МИА) – Минатата година 155 луѓе го загубиле животот во сообраќајни незгоди по патиштата низ земјата. Од нив 150 лица загинале во 3.918 сообраќајки...
Македонија

Кривична пријава за гостиварец за вонбрачен живот со малолетничка

CENTAR MKD
Дваесет и тригодишен гостиварец заработи кривична пријава за вонбрачен живот со малолетничка од Битола. Како што соопшти МВР надворешната канцеларија Прилеп при СВР Битола поднесе...
Македонија

Владина делегација предводена од премиерот Заев на Самит за Западен Балкан во Лондон

CENTAR MKD
Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев на 26 февруари ќе престојува во Лондон, Обединетото Кралство, каде ќе учествува на Самитот за Западен Балкан за привлекување...
Македонија

Македонија тагува: Погребан екс министерот

CENTAR MKD
На гробиштата во тетовското село Шешмово, денеска беше погребан генералниот секретар на Демократска унија за интеграција, Абдилаќим Адеми, кој почина по тешко боледување. Од него...