1.8 C
Скопје
11. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Доаѓа промена на времето – Синоптичарите излегоа со детална прогноза

Денес и утре времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Температурите ќе бидат над просекот за овој период од годината.

Во недела ќе настапи поголема промена на времето, кога под влијание на влажен бран се очекува на повеќе места да биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а температурите ќе опаднат за неколку степени. Дополнително опаѓање на температурите ќе има и од понеделник.

Прогноза за 24.09.2023
Минимална температура: 11°C до 18°C
Максимална температура: 25°C до 32°C

роменливо облачно, на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Прогноза за 25.09.2023
Минимална температура: 12°C до 19°C
Максимална температура: 22°C до 27°C

Променливо облачно и посвежо со сончеви периоди и со слаб до умерен источен ветер. Во западните делови ќе има услови за појава на локален дожд.

Прогноза за 26.09.2023
Минимална температура: 9°C до 15°C
Максимална температура: 23°C до 28°C

Сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од источен правец.