12 C
Скопје
22. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Македонија » Page 1351
Македонија

Македонската и грчката царина разбиле меѓународен канал за шверц на дрога

CENTAR MKD
Од Царинската управа на Република Македонија информираат дека неодамна бил спречен меѓународен канал на шверц со марихуана. Како што велат оттаму, станува збор за меѓународен...
Македонија Бизнис

Шекеринска се сретна со Харадинај: Потврдена одличната соработка помеѓу двете земји

CENTAR MKD
Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска престојува во еднодневна официјална посета на Косово, каде што се сретна со премиерот Рамуш Харадинај. „Македонија и Косово се...
Македонија

Министерот Димитров оствари средба со пратеници од Европскиот парламент

CENTAR MKD
Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денес оствари средба со европратениците Виктор Боштинару, Тања Фајон и Тонино Пицула од пратеничката група на...
Македонија

Јавна расправа за предлог-законот за следење комуникации

CENTAR MKD
Комисијата за одбрана и безбедност на Собранието на Република Македонија одржа јавна расправа по предлог-законот за следење комуникации и предлог-законот за оперативно-техничка агенција, во рамки...
Македонија

Правда и Здружението на судии расправаа за законите за судовите и Судскиот совет

CENTAR MKD
Министерството за правда и Здружението на судиите организираа стручна расправа за Законот за судовите и Законот за Судски совет. Од Министесртвото посочуваат дека целта на...
Македонија

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги задолжуваше и ги осиромашуваше граѓаните

CENTAR MKD
ВМРО-ДПМНЕ ги задолжуваше и ги осиромашуваше граѓаните континуирано, со години, а парите ги трошеше на луксуз, споменици и богатење на поединци од оваа партија, реагира...
Македонија

Ахмети: Опозицијата да го поддржи процесот за решавање на спорот за името

CENTAR MKD
Политичките актуелности, спорот за името, Законот за употреба на јазиците, како и евро-атланската интеграција и системските реформи биле тема на разговор помеѓу претседателот на Демократската...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ го осуди однесувањето на МНР со новинарот од „ТВ 21“

CENTAR MKD
ВМРО-ДПМНЕ го осуди однесувањето на МНР, во врска со вчерашната реакција на „ТВ 21“ дека нивен новинар бил попречен да постави прашање на прес-конференција во...
Македонија

Димитров ги прими копиите од акредитивите од словачкиот амбасадор

CENTAR MKD
Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска ги прими копиите од акредитивните писма на вонредниот и ополномоштен амбасадор на Република Словачка во...
Македонија

Сообраќајот се одвива по влажни коловози, АМСМ препорачува внимателно возење

CENTAR MKD
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите...
Македонија

Македонија плаче: Познат идентитетот на девојката која е пронајдена мртва во тоалет на познатиот трговски центар

CENTAR MKD
Околу 19 часот и 30 минути синоќа, во Единицата за информации и команда Скопје, Д.С. пријавила дека од страна на обезбедувањето на трговски центар во...
Македонија

Комесарот за човекови права се сомнева дека е повредена процедурата при приведувањето на пратениците

CENTAR MKD
Комесарот за човекови права на Европа, Нилс Муижниекс, во врска со притворањето на пратениците обвинети за насилствата во Собранието на 27 април, вели дека процесот...
Македонија

Предмалку нов потрес во Скопје – позната јачината и епицентарот

CENTAR MKD
Утрово во 8 часот во Скопје е почуствуван земјотрес од 2.6 степени. Според првичните информации на Емсц земјотресот е со епицентар на Водно. Повеќе детали...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Драматична промена на времето – синоптичарите излегоа со прогноза, еве што ќе се случува со времето до понеделник

CENTAR MKD
Денеска ќе биде променливо облачно со повремен дожд, кој ќе започне од запад. Повремено ќе дува засилен јужен ветер. Послаби врнежи ќе има на истокот...
Македонија

Вечерва се приведени 15 лица: МВР предмалку излезе со детали за тешкиот инцидент во Ченто

CENTAR MKD
Денес околу 19.35 часот на ул.А.Авдовиќ имало тепачка помеѓу две групи при што едната група го каменувала автобусот со бр.65-б кој сообраќал на релација Транспортен...
Македонија

Врие од полиција во Ченто – неколку деца повредени во тешкиот инцидент вечерва

CENTAR MKD
Неколкумина средношколци се повредени откако вечерва бил каменуван автобусот со број 45 во Ченто, неофицијално дознаваме. Според информациите во инцидентот има повредени, а причините се...