Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Кујната од Centar

Повкусен немате пробано: Похован патлиџан на два начини – една специјална состојка му дава…

Похован модар патлиџан во рерна и во тава – два начини на подготовка (Видео) Рецепт за одличен похован модар патлиџан на два начини, во рерна и во тава. Двата начини се подеднакво добри и вкусни, а дознајте и која е специјалната…

Тесто за пица како од италијанските пицерии, кога еднаш ќе го пробате, веќе нема да го…

Тесто за пица како од италијанските пицерии, кога еднаш ќе го пробате, веќе нема да го правите на друг начин! Наједноставното тесто за пица, речиси без месење и толку меко што се развлекува со раце. Ова тесто може секој почетник да го…

Само измешајте ги состојките, ставете во тепсија и испечете: Брза и вкусна шпанска пита

Одлична комбинација на проја и вкусен зеленчук. Состојки: 1,5 шолја пченкарно брашно, 1,5 шолја пченично брашно, 1 шолја гриз, 4 јајца, 150 гр шунка, 2 свежи црвени пиперки, 3-4 кисели краставички, 150 гр кашкавал, 1/2 шолја масло, 2…

Омилените чоколатца со кокос кои постојано ги купувате, можете да ги направите сами, а еве…

Брзо и едноставно се прават, а се повкусни и од купечките! Состојки: 400 гр кокос, 150 гр шеќер во прав, 100 гр млеко во прав, 400 гр кондензирано млеко, 200 гр млечно чоколадо Начин на подготовка: Во голем сад соединете кокосово…

Кафанска телешка чорба по рецепт на старите кувари, еве рецепт

Еве како да направите вкусна кафанска чорба... Состојки: 500 гр телешко месо од бут или врат, 1 главица кромид, 2 моркови, пашканат, магдонос, 1 корен целер, 2 компири, 1 дл масло, 2 лажици брашно, 2 дл кисела павлака Пекабела, 1 жолчка,…

Мека како морска пена: Сите ќе ви бараат рецепт за оваа погача (Видео)

Мека како моркса пена, мирисна, лисната преубава погача со путер со која ќе бидете горди. Откако еднаш ќе ја направите и ќе ја послужите, сите ќе ви бараат рецепт. Состојки: 700-800 гр брашно, 300 мл млеко, 200 мл јогурт, 30 мл масло,…

Уште ваков колач немате пробано: Кремасто чоколадно задоволство (Видео)

Кремасто и чоколадно задоволство. Брзо ќе го подготвите, а вкусот е фантастичен… Состојки: 5 јајца, 8 лажици шеќер, 100 гр чоколадо за колачи, 200 гр маргарин, 4 рамни лажици брашно, 1 прашок за печиво, кора од лимон прстофат сол, 100…

Оригинал рецепт за вистински босански бурек, еве како се прави (Видео)

Многумина обожаваат бурек, но ретко кој знае да го направи, па затоа најчесто го купуваме од пекари. Поради тоа, ви донесуваме рецепт за оригинален босански бурек… Во видеото во прилог прикажан е начинот на подготовка.…

„Лудо“ тесто: Може да стои со денови, а идеално е за кифли, пица, погача…

Ова тесто може да се користи за разни јадења, а може долго да стои во фрижидер. Едноставно, практично и најдобро од сè меко и вкусно! Состојки: 1 кг брашно, 500 мл млако млеко, 200 мл јогурт, 2 јајца, 2 лажички сол, 1 лажичка шеќер, 1…

Ручек за 5 минути: Еве зошто овој рецепт го прегледале над 40 милиони луѓе

Ако немате идеја што да направите за ручек, ви пренесуваме едноставен рецепт за брз, но вкусен оброк. Состојки: компири; масло за готвење; јајца; брашно; сол; бибер; шунка; кашкавал Подготовка: Сварете компир во лушпа, па излупете го…

Зема главица кромид и ја пресече на четири делови: Кога ќе видите зошто, веднаш ќе го…

Пресекла кромид на четири дела и додала оцет: Кога ќе видите зошто, веднаш ќе го направите истото! Поради своите антивоспалителни својства, како и поради антиоксидансите, кромидот се вбројува во најздравите зеленчуци. Во продолжение…

Познат мајстор откри рецепт за совршено тесто за пица, еве како се подготвува

Хрватскиот мајстор во кујна Далибор Рајковиќ, кој веќе 15 години меси тесто, за 24сата.хр открил како да направите совршено тесто за пица. Следете ги неговите инструкции, чекор по чекор до фантастична подлога за пица! Половина…

Десерт готов за 5 минути: За миг направете неодолив колач

Рецепт за вкусен десерт готов за 5 минути! Состојки: 250 гр бисквити, 125 гр путер, 3 лажици кокос, 2 зрели банани, 250 гр крем сирење, 3 лажици какао, сок од 1 лимон Начин на подготовка: Сомелете ги бисквитите. Растопете путер,…

Крофни меки како душа, никој не може да им одолее!

Крофни меки како душа, кој би им одолеал. Празни и посипени со шеќер во прав, полнети со џем или чоколадо, секако се вкусни! Состојки: 1 кг меко брашно, 600 мл млеко, 1 квасец, 3 лажици шеќер, 1 лажичка сол, 50 мл масло, 2 жолчки, 1…

Запечено пилешко во павлака, наједноставното и најбрзо јадење

Брзо подгответе вкусен ручек за целото семејство! Состојки: 500 гр пилешко филе, 1 л павлака за готвење, 2 кесички инстант супа од шампињони Начин на подготовка: Во огноотпорен сад наредете исечкано пилешко, потоа посипете со супа од…

Шведски компир запечен со кашкавал и шунка: Не може да се опише, мора да се проба

Најдобар прилог кој можете да го послужите со било кое јадење... Состојки: 1 кг компири, малку масло, сол по вкус, 200 гр кашкавал, 100 гр шунка или сувомеснато по избор, 2 шолји павлака за готвење или бешамел сос Начин на подготовка:…

Најубавиот летен рецепт: Шарена пита со шунка, тиквици и сирење

Вистинска летна пита која позитивно ќе ве изненади со својот лесен вкус. Состојки: 250 гр шунка, 4 јајца, 1 кора за пита, 200 гр тиквици, 100 гр тврдо сирење, сол, бибер, оригано Начин на подготовка: Разматете јајца и додајте шунка,…

Баш совршен десерт: Сладок ролат готов за точно 9 минути

Се подготвува за 2 минути, се пече 6, се мачка уште 1 минута и тоа е сè! Состојки: 100 гр брашно, 100 гр шеќер, прстофат сол, 2 лажички прашок за печиво, 3 јајца, 4 лажици слатко од јагоди (или друг вкус, по ваш избор), 2 лажици шеќер во…

Брзо тесто: Вкусни кифли, пирошки или крофни готови за миг

Многумина обожаваат слатки или солени јадења направени од разно тесто. Еве еден супер рецепт за тесто од кое можете да направите што и да посакате. Состојки: 4 шолји од 2 дл брашно, 2 лажици шеќер, 1/2 лажица сол, 2 лажици сончогледово…

Сите ќе мислат дека сте врвна домаќинка: Чоколадна торта готова за 20 минути

Доколку ви треба брз десерт за ненајавени гости, спасот се крие во рецептот за чоколадна торта која можете да ја направите за 20 минути… Состојки: 2 јајца; 50 гр какао прав; 150 гр брашно; малку сол; 1 лажичка прашок за печиво; 70 гр…