10.8 C
Скопје
28. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Archives for C + » Page 272

Author : C +

+МАКЕДОНИЈА

Кузеска: За европски плати поголеми од 70 до 100%, СДСМ се бори за членство во ЕУ заради граѓаните

C +
Интегрален текст од прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ: СДСМ е посветена на членството во ЕУ заради граѓаните, за подобар животен стандард, поголеми плати...
МАКЕДОНИЈА

Обид за двојно убиство во Скопје: Сакал да прегази луѓе оти се побуниле што со џипот вози на тротоар

C +
Основното јавно обвинителство Скопје поведе истражна постапка против 33-годишник од Арачиново, бидејќи постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Убиство според член 123 став...
МАКЕДОНИЈА

Дрзок напад врз полициски службеници во Струга

C +
Основното јавно обвинителство Струга поднесе предлог за определување мерка притвор против двајца осомничени од селото Велешта, за кои постои основано сомнение дека сториле кривични дела...
МАКЕДОНИЈА

Во Тетово санкционирани 25 возачи поради возење под дејство на алкохол

C +
Полициски службеници од СВР Тетово ноќеска (16/17 септември) од 22 до 4 часот спроведоа акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возило под дејство...
МАКЕДОНИЈА

Превентивна активност на СВР Скопје за заштита од пожари

C +
Во рамките на континуираните превентивни активности, полициски службеници од Одделението за превенција при СВР Скопје вчера (16.09.2023) реализираа превентивна активност за заштита на шумите од...
СВЕТ

(Видео) Балкански картел во Шпанија фатен со повеќе од два тони кокаин

C +
2,3 тони кокаин се запленети во шпанскиот пристанишен град Виго. Локалната полиција во соработка со американската агенција за борба против наркотици ДЕА пронашла кокаин скриен...
СВЕТ

Складиште за нафта во Русија погодено од дрон, воздушниот сообраќај над Москва затворен

C +
Русија објави дека спречила координиран украински напад на Крим рано утринава, украинските беспилотни летала исто така ја нападнале Москва, што го наруши воздушниот сообраќај во...
СВЕТ

Поради напуштање куче домашен миленик ќе се оди во затвор – измена на Кривичниот законик во Хрватска

C +
Напуштањето на домашен миленик наскоро би требало да стане кривично дело во Хрватска за кое ќе се казнува и до една година затвор, пишува Јутарњи...
+МАКЕДОНИЈА

Ние сме за ЕУ од една и ДПМНЕ против ЕУ од друга страна, велат од СДСМ

C +
-Во историскиот момент за евроинтегративниот процес на државата, кристално е јасно СДСМ е предводник на европскиот концепт на државата, додека од другата страна, ДПМНЕ е...
+МАКЕДОНИЈА

СДСМ: Изборот е интеграција во ЕУ и подобар животен стандард или изолација и уназадување

C +
Изборот пред државата и граѓаните е интеграција во ЕУ и подобар животен стандард или изолација, стагнација и економско уназадување, соопшти СДСМ. „Интеграцијата, со членство во...
МАКЕДОНИЈА

Времето денеска променливо облачно со локален пороен дожд

C +
Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, наместа со поинтензивни процеси во форма на невреме со силен ветер...
МАКЕДОНИЈА

(ВИДЕО) Османи: Опозицијата целосно ја партизира европската агенда

C +
„Уставните измени се прашањето коешто ќе го откочи процесот, односно ќе го овозможи продолжувањето на патот кон ЕУ. Сметам дека сите треба пред граѓаните да...
МАКЕДОНИЈА

Вонредна состојба во Лампедуза поради мигрантите: Доаѓа и Урсула фон дер Лајен

C +
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, ќе ја посети Лампедуза за време на викендот, откако илјадници мигранти пристигнаа на италијанскиот остров оваа недела....
МАКЕДОНИЈА

Кабинетот на Пендаровски: За закон за амнестија се обраќаа лица блиски до опозицијата

C +
Во врска со наводите изнесени на денешната прес конференција на ВМРО – ДПМНЕ, од кабинетот на претседателот Стево Пендаровски информираат дека до претседателот Пендаровски, во...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски: Гордост е да се види развиореното македонско знаме на аеромитингот во Стенковец во чест на стогодишнината од македонската авијација!

C +
Министерот Оливер Спасовски на Фејсбук: Гордост е да се види развиореното македонско знаме на аеромитингот во Стенковец во чест на стогодишнината од македонската авијација! Денеска,...
СВЕТ

Жена го убила сопругот, го распарчила телото па со ќерката го фрлиле во шума подалеку од местото на живеење во Србија

C +
Полицијата во Србија уапсила 56-годишна мајка и нејзината 31-годишна ќерка под сомнение дека извршиле тешко убиство. Истражителите веруваат дека 56-годишната жена го убила поранешниот сопруг...
МАКЕДОНИЈА

МНР ги охрабрува Македонците во Албанија да се попишат како Македонци

C +
Во врска со претстојниот попис на населението во Република Албанија, кој почнува на 18 септември и ќе се реализира следните шест недели, Министерството за надворешни...