Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Џакарта: 80.000 демонстранти против одлуката на Трамп

Илјадници луѓе денеска одржаа протест во главниот град на Индонезија поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како престолнина на Израел. Учесниците на протестот, поточно околу 80.000 муслимани…

Без струја утре дел од жителите на Ѓорче, Карпош и Центар

Без електрична енергија утре по неколку часа ќе бидат дел од жители на Ѓорче Петров, Карпош и Центар поради закажани технички зафати на ЕВН Македонија во дистрибутивната електро мрежа. Од 09:00 до 10:30 часот без струја ќе бидат дел од…

Снег ќе ја прекрие Македонија

Времето во Македонија е облачно со врнежи од дожд, главно со слаб интензитет. На планините над 1000 метри надморска височина има и врнежи од снег. Долж Повардарието дува слаб до умерен ветер од северен правец. Изутринава не се забележани…

Година дена се жалел на болки во градите: Кога докторите го прегледале, доживеале…

Хорасио Родригез (42) се жалел на болки во градите, искашлувал крв и нагло губел тежина. Докторите прво му рекле дека има воспаление на белите дробови, му дале лекови, но го испратиле да побара друго мислење. Претпоставувале дека во…

Погледнете што се случува со овој парк кога се менува годишното време

Секогаш е убаво да гледате како природата се менува со промената на годишните времиња. А тоа, најизразено е на пролет и на есен. Во Австрија постои парк кој буквално одзема здив, бидејќи во текот на годините целосно се менува. Во него…

Овој човек сам си вбризгува змиски отров! Кога ќе дознаете зошто, ќе останете без текст!

Стив Лудвин веќе 20 години прави нешто што на нормален човек не би му паднало на памет. Тој во своето тело вбризгува змиски отров. Според неговите зборови, тој нема завршено медицинско школо, ниту пак е медицинкси „поткован“, но врз…

Ставиле риба на минус 35, па ја вратиле во обична вода: Што мислите, дали преживеала?

Група момчиња на бизарен начин одлучиле да проверат колку издржливи се рибите. Така зеле една риба и ја ставиле во вода чија температура била - 35 степени Целзиусови. Истата секунда кога ја спуштиле рибата во водата, таа смрзнала, што…

Како во шпанска серија: Ќерка на слугинка наследила три милиони евра од татко и`

Приказните во кои ќерка на слугинка наследува милиони досега можеа да се слушнат само во латиноамериканските сапуници. Меѓутоа, тоа се случува и во „вистинскиот живот“. Марија дел Кармен Гордо (69) ќе наследи три милиони евра, откако ДНК…

И Северна Кореја има свои специјалци: Погледнете што можат да направат… (видео)

На снимката која е поставена на интернет се гледа пеколен тренинг на специјалните трупи кои, како и се` останато во Северна Кореја, се под команда на Ким Јонг Ун. Војниците на снимката демонстрираат неверојатни вештини, сила и…

Знаете ли што значи ознаката „Е“ како на пакувањето на сликата?!

Знакот "E", се наоѓа покрај грамажата на производите во сите земји на Европа кои водат антиГМО политика. "E" всушност значи дека производот е во склад со прописите на Европската унија за точност на мерењето на тежината на пакувањето.…

Само неколку луѓе на светот ја имаат „линијата на животот“ на раката: Дали сте меѓу нив?

Постои теорија дека луѓето кои имаат паралелен склад на „линијата на животот“ на дланката, се неверојатно среќни. Невољи и несреќи никогаш не им се случиле, а среќата не ги напушта во животот. Такви линии на дланката се прилично ретки.…

Фрлила фудбалска топка кон огромен лав. Она што следело ќе ве изненади

Вакво нешто ретко се гледа... Речиси секој човек се плаши од лавови и никој не би сакал да се најде во близина на овие ѕверови. Но она што ќе го видите во продолжение е доказ дека и лавовите имаат своја нежна страна. Погледнете го…

Вреди да одвоите минута: Приказна за момчето кое имало лоша навика!

Си било едно момче кое имало лош карактер. Татко му му дал вреќа полна клинци и му рекол секогаш кога ќе збесни и ја изгуби контролата врз себе, да закова еден клинец во оградата. Првиот ден момчето заковало 37, и секој ден се помалку и…

Таа е најмладата баба во Русија, а нејзините години ќе ве изненадат!

Наталиа Книазкова само што стана најмлада баба во Русија. Со само 29 години е мајка на четири деца, а нејзината најстара ќерка само што родила здраво момче. - Историјата се повтори, мојата ќерка оди по моите стапки. Среќни сме што во…

Пакетчиња марихуана паѓаа од небото

На почетокот на септември Маја Деонели ја пробудил звук сличен на удар од гром, но кога погледнала низ прозорот од својот дом во Ногалес, во близина на границата на САД - Мексико, видела пакетчиња марихуана растурени низ дворот. Како што…

Генијалци: Ограбиле банка, па се пофалиле на Фејсбук! (фото)

На денешните криминалци и тоа како им е важно да се пофалат со „уловот“ на Фејсбук. Така еден пар во американската сојузна држава Охајо е уапсен откако ограбиле банка, а потоа одлучиле да се пофалат на Фејсбук. Џон Моган и неговата…

Поставил камери во куќата, а она што го забележале ќе ви ја заледи крвта

Живееме во модерно доба во кое знаењето и технологијата наизглед ги имаат сите одговори, но за некои работи не постои објаснување. Едно од прашањата кои ги мачи човештвото од самиот почеток е прашањето за задгробниот живот. Дали постои и…