30.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Почна најголемата, ако не и третата Светска војна – Иран го нападна Израел, среќа е што американците предупредија..

Сега кога Иран ја започна својата одмазда против Израел, САД се подготвуваат за тоа да биде „голем напад“, рекоа двајца високи американски претставници.
l
Зборувајќи за NBC News, неименуваните официјални лица рекоа дека администрацијата на Бајден очекува Иран да лансира повеќе од 100 дронови, десетици крстаречки ракети и десетици балистички ракети.

Еден од официјалните лица рече дека се очекува оружјето да цели на локации на израелската влада, а не на цивили или верски објекти.

САД и Израел тесно координираат како да се одбранат од нападот.

„Беа подготвени. Израелците се подготвени“, рече претставникот.

Командантот на американскиот ЦЕНТКОМ, генерал Мајкл Куриља, се состана со високи израелски претставници во изминатите неколку дена.

За време на неговата посета, тој се консултираше со Израелците за одбранбен план кој вклучува американска помош од море и воздух, како и како Израел би можел да одговори на нападот на Иран, изјавија високите американски претставници.

Администрацијата не очекуваше Иран да таргетира какви било американски средства во регионот, додаваат тие.