12.8 C
Скопје
16. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Во Таџикистан уапсени девет лица поврзани со масакрот во Москва

Таџикистан уапси девет лица осомничени дека се поврзани со масовното пукање во руската концертна сала минатиот петок, како и милитантна исламистичка група, која ја презеде одговорноста за нападот, изјави таџикистански безбедносен извор за „Ројтерс“. Четворицата осомничени напаѓачи зад најсмртоносниот напад во Русија во последните 20 години се државјани на Таџикистан. Тие беа уапсени со уште седум други осомничени, од кои некои исто така потекнуваат од поранешната советска централноазиска земја.

Одборот за државна безбедност на Таџикистан приведе девет лица во градот Вахдат. Осомничените сега се во главниот град Душанбе, рече изворот, но не даде детали. Најмалку 143 лица загинаа во напад на концертна сала во близина на Москва.

Таџикистан, член на безбедносниот блок предводен од Русија и дом на руската воена база, ги собра семејствата на осомничените напаѓачи за да може да бидат испрашани од руските истражители во Душанбе, изјавија извори за „Ројтерс“.

Исламската држава ја презеде одговорноста за нападот во концертната сала, а американските официјални лица рекоа дека имаат разузнавачки информации, кои укажуваат на тоа дека нападот го извршил авганистанскиот разгранок на мрежата, Исламската држава Хорасан (ИСИС-К).

Руските истражители вчера објавија дека пронашле докази оти напаѓачите се поврзани со украински националисти. САД веднаш го отфрлија тврдењето како неоснована пропаганда. Киев остро негира каква било вмешаност во нападот на концертната сала.

Спонзорирано: