16.8 C
Скопје
22. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

САД подготвија нов пакет воена помош за Украина од 300 милиони долари

Соединетите Американски Држави подготвуваат нов пакет воена помош за Украина, со проценета вредност од 300 милиони долари. Иако имаше многу полемики околу вредноста на пакетот, Наташа Бертранд, новинарка на Си-Ен-Ен која ја следи работата на Пентагон, на својот Х профил потврди дека се работи за пакет од 300 милиони долари.

Според украинските медиуми, се очекува нов пакет балистички ракети ATCMS со кои украинските сили веќе оперирале против руски цели. Дострелот на балистичките ракети ATCMS е 300 километри.

Спонзорирано: