12.8 C
Скопје
16. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Германската армија нема опрема и персонал

Германската војска и понатаму има недостиг од опрема и персонал и покрај специјалниот фонд од 100 милијарди евра, формиран по избувнувањето на војната во Украина, изјави во вторникот парламентарниот комесар за вооружени сили.

Во нејзиниот годишен извештај за 2023 година, комесарката Ева Хогл рече дека промената на политиката „Zeitenwende“ е на вистинскиот пат со вкупен обем од 47 милијарди евра во проекти за набавки одобрени од Долниот дом на парламентот, Бундестагот.

На 27 февруари 2022 година, само неколку дена по руската инвазија на Украина, канцеларот Олаф Шолц го објави Zeitenwende, нова ера на понаметлива надворешна политика поддржана од повисоки воени трошоци.

Како дел од Zeitenwende, и како прв чекор кон обновата на војската по повеќедецениската Студена војна, Германија формираше фонд за купување модерно оружје и вети дека ќе ја исполни целта на НАТО да потроши најмалку два отсто од националниот БДП за војската од 2024 година.

Спонзорирано: