4.8 C
Скопје
28. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Вучиќ најави: „Просечната плата во Србија ќе биде 1.400 евра“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека просечната плата во Србија ќе биде 1.400 евра.

„Просечната плата во Србија ќе биде 1.400 евра, имавме вкупна вредност од 32 милијарди евра само во 2012 година. Се што некои произведуваат во чевли, железо, ролни, се што се доживува во Србија, се вредеше 32 милијарди. време.Денеска во декември ќе биде 69 милијарди евра.Тоа се огромни чекори напред.Затоа тоа е суштинско за нас.Кога стапката на раст е добра,само тогаш можете да ги зголемите платите и пензиите“, рече Вучиќ.