10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МЕТЕОCENTARМАКЕДОНИЈА

Снегот во градовите ни доаѓа овој месец – Се очекува драстичен пад на температурите

Метеоролозите излегоа со најави дека кон крајот на следната недела со натамошно заладување во ридско-планинските предели од регионот може да има и снег. Од средината на неделата полека но сигурно ќе навлегуваме во поинаков тип на време кое се повеќе ќе наликува на доцна есен.

Според долгорочните прогнози на Акуведер, еден од најпознатите светски сервиси за метеорологија снегот во градовите во Македонија би можел да дојде на 23 ноември 2023 кога дневните температури се очекува да паднат на 6 степени, а ноќните на -2.

Се работи за прогнози за југозападните делови на Македонија.

Инаку официјалните институции за утре и задутре најавуваат дека ќе биде наутро свежо, а преку денот со сончеви периоди и повторно релативно топло за овој дел од годината, сепак веќе во среда ќе преовладува облачно проследена со слаб до умерен дожд.

До петок температурите ќе бидат пониски за 2 до 5 степени во однос на почетокот на неделата.