8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Прилично силен земјотрес почуствуван во западна Македонија: „Многу се тресеше, беше страшно“ – Втор земјотрес со епицентар во Албанија

Албанија ја погоди нов земјотрес, кој беше почуствуван и во западна Македонија.

Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC) соопшти дека земјотрес со јачина од околу 3 степени според Рихтеровата скала ја погоди Албанија.

Епицентарот на земјотресот е на 33 километри југоисточно од Тирана и на околу 9 километри југозападно од градот Елбасан.

Земјотресот се случил на длабочина од околу 10 километри. Земјотресот ја погоди Албанија околу 17:40 часот по локално време.

Ова е втор земјотрес што денеска ја погоди Албанија. Претходниот беше со јачина од околу 3,8 степени според Рихтеровата скала и ја погоди Албанија во 14 часот и 51 минути.