4.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Деветчлено семејство изрешетано додека спие во Украина

Деветчлено семејство, вклучително и две мали деца, беше пронајдено убиено во нивниот дом во градот Волноваха во источна Украина.

Убиството предизвика бес во Украина и предизвика истраги во двете земји.

Сликите од украинското обвинителство во регионот на Доњецк ја прикажуваат ужасната сцена на повеќе членови на семејството застрелани во нивните кревети, кои сè уште се гушкаат еден со друг, а на ѕидовите видливи крвави дамки.

Украина соопшти дека семејството било убиено од руските окупаторски сили по расправија, додека руските власти соопштија дека двајца руски војници се уапсени во врска со убиствата.

Волноваха е окупирана од руските сили од март 2022 година по инвазијата на Москва еден месец претходно.

Украинското регионално обвинителство во Доњецк соопшти дека вооружени лица во воени униформи побарале семејството што живее таму да ја напушти куќата за да прими единица на руската армија претходно овој месец.

Кога сопственикот на куќата одбил, „напаѓачите им се заканиле на членовите на неговото семејство со физичко насилство и си заминале“, соопштија од канцеларијата во понеделникот, според прелиминарните информации.

Неколку дена подоцна, вооружените лица се вратиле и „пукале во сите девет членови на семејството, кои во тој момент веќе спиеле“, соопшти украинското обвинителство.

Руските истражители објавија дека двајца руски војници се приведени во понеделникот во врска со убиството на девет лица во Волноваха.

Идентификуваните осомничени се руски војници од Далечниот исток кои служат со договор, се наведува во соопштението на Истражниот комитет на Руската Федерација за таканаречената Доњецка Народна Република.

„Покрената е истрага во врска со убиството на девет жители на градот Волновах, меѓу кои и две деца, чии тела беа пронајдени во просториите на приватна станбена куќа со прострелни рани на 28 октомври“, соопшти Комитетот.

Руските инспектори соопштија дека првичната проценка „мотивот за злосторството бил конфликт на домашна основа“.

„Осомничените се приведени во истражно одделение, со нив се водат истражни и процесни дејствија за утврдување на сите околности на настанот, како и обединување на доказната база“, соопштија од Одборот.

Овој месец, руските сили ја засилија офанзивата во источна Украина. Украина, исто така, нареди задолжителна евакуација на цивилите, особено на децата, во областите блиску до линијата на фронтот на исток и југ.