8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСВЕТ

Путин за настаните на Блискиот Исток: САД сакаат бескраен хаос

Рускиот претседател Владимир Путин го обвини Западот за кризата на Блискиот Исток, каде Израел го бомбардира Појасот Газа во обид да го искорени Хамас, во кој на 7 октомври загинаа околу 1.400 луѓе, главно цивили.

Во телевизиско обраќање на состанокот на членовите на Советот за безбедност и владата и шефовите на полициските агенции, Путин го призна фактот дека „кризата на Блискиот Исток започна со терористички напад врз израелските цивили“, но потоа утврди дека „ наместо казнување на криминалците и терористите, за жал, одмазда врз основа на принципот на колективна одговорност“.

Потоа го погоди Западот. Тој рече дека „американските владејачки елити и нивните сателити“ стојат зад убиствата на Палестинците во Газа и зад конфликтите во Украина, Авганистан, Ирак и Сирија и дека тие се „најголемите победници на глобалната нестабилност“.

– Ним им треба постојан хаос на Блискиот Исток. Затоа, САД прават се за да ги дискредитираат оние земји кои инсистираат на итен прекин на огнот во Појасот Газа, на прекин на крвопролевањето и кои се подготвени да дадат вистински придонес во решавањето на кризата, наместо да паразитираат на неа.

Русија го поддржува моменталниот прекин на огнот во Газа и решението за две држави. Русија, исто така, го налути Израел кога беше домаќин на делегација на Хамас во Москва.

Путин рече дека Русија се бори против американските сили во сенка во Украина, кои ги обвини и за кризата на Блискиот Исток.

– На Палестина може да и се помогне само со борба против оние кои стојат зад оваа трагедија. Ние сме Русија и се бориме со нив во контекст на специјална воена операција. И ние и оние кои се стремат кон вистинска вистинска слобода – рече тој.

– Клучот за решавање на овој конфликт е создавањето на суверена, независна палестинска држава – рече Путин, јасно ставајќи до знаење дека тоа не е целта на Вашингтон.

Тој, исто така, ги обвини Западот и Украина, чија петтина територија е окупирана од руските сили, за настаните во Дагестан, каде разгневената толпа во неделата вечерта се обиде да ги линчува патниците кои штотуку слетаа на аеродромот во градот Махачкала од Израел.

– Синоќешните настани во Махачкала беа поттикнати, вклучително и преку социјалните мрежи, не само од територијата на Украина, туку од агенти на западните разузнавачки служби – рече Путин.