17.8 C
Скопје
23. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСВЕТ

Украинците напредуваат, но бавно, вели првиот човек на НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг рече дека Украинците напредуваат побавно во нивната контраофанзива против руските сили отколку што се надеваше Алијансата, но дека сè уште добиваат околу 100 метри на ден, а британскиот премиер Риши Сунак исто така го пофали напредокот на украинскиот сили, пренесува ДПА.

„Украинците постепено напредуваат и тоа ја докажува важноста на нашата поддршка и дека можеме и сме подготвени да продолжиме да помагаме“, рече тој на состанокот на комисијата на Европскиот парламент во Брисел.

„Ова се големи битки, тешки битки, но тие успеаја да ја пробијат одбранбената линија на руските сили. Руската армија беше втора најсилна во светот, а сега е втора најсилна во Украина. Тоа е доста импресивно“, изјави шефот на НАТО.

Тој потврди и дека романските власти го информирале НАТО за остатоците од евентуалниот дрон, кои биле пронајдени во близина на границата со Украина. Тој рече дека НАТО нема информации дека се работи за намерен руски напад.

Во одбрана на украинската контраофанзива денеска застана и британската влада. Украинскиот претседател Володимир Зеленски го информираше британскиот премиер Риши Сунак за напредокот на телефонскиот разговор. Сунак ги пофали украинските вооружени сили за нивниот континуиран напредок на линијата на фронтот, соопшти неговиот кабинет.

На прашањето од новинарите дали Сунак го дели мислењето на некои официјални лица дека украинската контраофанзива напредува побавно отколку што се очекуваше, портпаролот на премиерот рече: „Не. Не е мое да навлегувам во оперативниот напредок на украинските вооружени сили , но мислам дека е јасно дека украинската војска прави неверојатна работа против многу поголеми армии и треба да се пофали за нивните напори“.

„Тоа е доказ за храброста на украинските вооружени сили и помошта што ја добија од целиот свет, вклучувајќи го и британскиот народ“, изјави портпаролот на британскиот премиер.