31.8 C
Скопје
19. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Press conference by NATO Secretary General Jens Stoltenberg following the first day of meetings of NATO Defence Ministers
СВЕТ

Столтенберг: Секое распоредување сили на северот на Косово бара согласност од КФОР

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека Северноатлантската алијанса го поддржува дијалогот меѓу Белград и Приштина и очекува Косово да покаже дека е одговорно и конструктивно, и го потсети Косово дека, во согласност со договорот од 2013 година, секое распоредување на безбедносни сили во северот бара согласност од КФОР.

Генералниот секретар на НАТО ги осуди нападите врз членовите на мировната мисија на Алијансата на крајот на мај на северот на Косово, јавува „Радио Слободна Европа“.

„Нападот врз мировната мисија на НАТО, персоналот на КФОР, што се случи во мај, е целосно неприфатлив. Затоа, виновниците мора да одговараат. Истрагата на косовските власти е во тек“, рече Столтенберг, додавајќи дека се работи за органите на прогонот бидејќи, според него, „неприфатливо е да се напаѓаат оние кои го штитат мирот“.

Шефот на Алијансата ја прими претседателката на Косово, Вјоса Османи, која оцени дека нападите врз војниците на КФОР на север биле „планирани, организирани и извршени од српски организирани криминални групи, што јасно се докажува со видео снимките и истрагата“.

„Доколку има неказнивост за мајските напади врз војниците на КФОР, како и за континуираните напади врз косовските полицајци и новинари, постои ризик сторителите да го сфатат ова како наша заедничка слабост и ќе се осмелат да ја искористат секоја можност да го повторат насилството“, рече претседателот на Косово.

На крајот на мај избувна насилство на северот на Косово бидејќи локалното српско население протестираше против новоизбраните албански градоначалници на општините на северот на Косово, кои полицијата на 26 мај ги внесе во општинските згради. Тие избори беа бојкотирани од локалните Срби.

Како резултат на неколкудневните протести, на 29 мај, демонстрантите ги нападнаа и војниците на КФОР.

Безбедносната ситуација, особено на северот на Косово, беше клучна тема на разговорот меѓу Османи и Столтенберг.

Генералниот секретар на НАТО ја поздрави одлуката на косовските власти за намалување на присуството на полицијата на северот на земјата и плановите за одржување нови локални избори во четири општини на северот на Косово.

Тој ги повика партиите да избегнуваат и да се воздржат од запалива реторика и да ги почитуваат своите обврски.

Во врска со тоа, тој ја спомна заложбата што Косово ја презеде пред една деценија, што го обврзува да не ги распоредува Косовските безбедносни сили на север без претходна консултација и одобрение на командантот на КФОР.

„Во согласност со обврските на Приштина во 2013 година, секој ангажман на Косовските безбедносни сили на север бара преговори со КФОР. Очекуваме консултации за каква било акција на косовските полициски сили, што може да влијае на безбедноста“.

Иако оваа заложба се однесуваше само на Косовските безбедносни сили (армијата на Косово), а не и на полицијата, Столтенберг по разговорот со Османи објасни дека ставот на НАТО е дека за распоредувањето на специјалните сили е потребно одобрение од КФОР и потребна е блиска консултација меѓу властите во Приштина. и КФОР „за секој ангажман што може да влијае на нашата позиција и безбедност на Косово“.

Османи потврди дека обврските кои датираат од 2013 година се однесуваат само на Косовските безбедносни сили, но дека се залага за принципот на координација со сојузниците.

Имено, тогашниот премиер на Косово Хашим Тачи во 2013 година му ветил на НАТО дека косовските безбедносни сили нема да одат на север од Косово без согласност на КФОР.