25.8 C
Скопје
1. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСВЕТ

Русија реагира на испраќањето контроверзна муниција во Украина: „Тоа е криминален чин“

Русија ги означи американските планови за испраќање гранати од тенкови со осиромашен ураниум во Украина како „криминален чин“. Заменик-министерот за надворешни работи Сергеј Рјабков го даде коментарот откако Пентагон објави нов пакет воена помош за Украина.

„Одлуката на администрацијата да испорача оружје со осиромашен ураниум е показател за нечовечност“, соопшти руската амбасада во Вашингтон.

„Јасно е дека со својата идеја да и нанесе „стратешки пораз“ на Русија, Вашингтон е подготвен да се бори не само до последниот Украинец, туку и да уништи цели генерации“.