17.8 C
Скопје
23. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Ураганот Идалија зајакна, ситуацијата опасна

Опасниот ураган Идалија, кој достигна јачина од 4 категорија (од максимум 5), се движи кон Флорида и се очекува да стигне денеска до копното. Веќе предизвика прекин на електрична енергија за речиси 60.000 корисници, а се очекува да донесе значителни поплави и невреме.

Ураганот моментно се наоѓа на речиси 97 километри западно од Седар Ки и 145 километри јужно од Талахаси. Ураганот е на пат кон копното, каде што ќе стигне во регионот Биг Бенд на Флорида. Веќе се забележани прекини на струјата во окрузите Тејлор, Дикси и Леви.

Идалија бргу зајакна во изминатите 24 часа, а ветровите се зголемија за 88,5 километри на час. Тој стана ураган од четврта категорија, со максимални постојани ветрови од 209 километри на час.

Се очекува Идалија да донесе значителни бури и да предизвика издигнување на морињата меѓу 1,2 и 1,5 метар во заливот Тампа. Гувернерот на Флорида, Рон де Сантис, набргу треба да одржи прес-конференција.

Исто така, издадено е предупредување за торнадо за речиси 12 милиони луѓе во централна и северна Флорида и во југоисточна Џорџија. Жителите се предупредуваат сериозно да ја сфатат ситуацијата бидејќи ќе дојде момент кога службите за итни случаи повеќе нема да може да даваат помош. Веќе се пријавени проблеми со пристапот до некои евакуирани области.