25.8 C
Скопје
1. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Тајван издаде предупредувања за тајфун

Тајфунот Саола денеска го погоди јужниот дел на Тајван носејќи силен дожд иако не се очекува директно да дојде на копното.

Тајван издаде предупредувања за тајфунот на копно и на море, а фериботите и летовите до неколку острови и југоисточниот град Тајтунг се откажани.

Најобилниот дожд се предвидува да падне во планинските региони на округот Пингтунг на крајниот југ, каде што наставата и работата денеска беа прекинати во некои општини, како и на источниот брег на Тајван.