34.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Путин положи заклетва и ја презеде должноста претседател на Русија во нов мандат

Рускиот лидер Владимир Путин денеска на свечената инаугурација во Големата палата во Кремљ положи заклетва и официјално стана претседател на Русија.

Тој ќе остане на функцијата во следните шест години, до 2030 година, пренесува „РИА новости“.

На инаугурацијата присуствуваа сенатори, заменици на државата Дума, судии од Уставниот суд, гувернери, членови на владата, претставници на традиционални верски заедници, странски амбасадори и други гости.

Руските производители на автомобили за оваа пригода специјално го адаптираа претседателскиот автомобил „аурус сенат“, а на пат кон палатата претседателската лимузина беше придружувана од нови електрични мотоцикли „аурус“.

Според Уставот на Русија, владата му ги предава овластувањата на идниот претседател, а министрите ќе продолжат да работат во технички мандат до формирањето нов кабинет.

Премиерот ќе го именува претседателот откога државната Дума ќе ја одобри кандидатурата во рок од две недели.

Новиот премиер ќе го изнесе својот став за структурата на извршната власт, а потоа на државната Дума ќе ѝ предложи кандидати за вицепремиери и министри, освен шефовите на безбедносниот сектор и на Министерството за надворешни работи.

Шефовите на Министерството за одбрана, ФСБ, Министерството за внатрешни работи, Министерството за правда, Министерството за вонредни ситуации и Министерството за надворешни работи ги именува претседателот на Русија по консултација со Советот на Федерацијата.

Путин првпат стана претседател на Русија во 2000 година, а во 2004 година беше реизбран за нов мандат.

Тој не учествуваше на изборите во 2008 година бидејќи Уставот не му дозволуваше да се кандидира повеќе од два последователни мандата.
Откога ја поддржа кандидатурата на Дмитриј Медведев, Путин ја презеде функцијата премиер во мај 2008 година.

Во исто време беа направени измени на Уставот, според кои претседателот не се избира на четири, туку на шест години.

Путин повторно стана шеф на државата во 2012 година, а потоа беше реизбран во 2018 година.

Тој доби право да учествува на изборите во 2024 година по усвојувањето на измените на Уставот во 2020 година.

На претседателските избори во Русија одржани од 15 до 17 март Путин освои 87,28 отсто од гласовите./Извор:Makfax