15.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Мексиканската морнарица заплени 4,4 тони кокаин: Во три одделни чамци пронајдена дрога

Мексиканската морнарица запленила околу 4,4 тони кокаин и околу 5.300 литри гориво, кои биле пронајдени во три чамци, а во таа прилика биле уапсени 11 лица.

Секретаријатот на морнарицата соопшти дека пресретнувањето на товарот се случило во две одвоени операции, а во него морнарицата учествувала со хеликоптери, пренесува порталот Капитал Мексико.

И двете операции се извршени на околу 540 километри од брегот на Мексико Пацифик – во првата е пресретнат чамец со шест лица и околу 1.500 килограми кокаин, а во втората брод со пет лица и околу 2.900 килограми наркотици и 5.300 литри. бил пресретнат гориво.

Според извештаите, во август биле запленети околу 11,4 тони кокаин, а биле уапсени 23 лица, од кои 18 се мексикански државјани.

Од почетокот на годината во мексиканските води се запленети вкупно 37.849 килограми кокаин.