10.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Контактот со авионот е изгубен во 18:11 часот по локално време, објави „Флајтрадар24“

Транспондерите на авионот што се урна северно од Москва престанаа да испраќаат податоци околу 18:11 часот по локално време, покажуваат податоците на „Флајтрадар24“.

Записите за летовите покажуваат дека авионот, регистриран на шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин, летал над Тверската област по полетувањето од аеродромот во Москва, пред да биде запрен преносот на податоците за брзината и висината.

Не е јасно што ја предизвикало несреќата, а податоците од транспондерот следени од „Флајтрадар24“ не нудат многу индиции. Тие податоци не покажуваат стрмно спуштање пред авионот да престане да испраќа податоци. Дестинацијата на авионот исто така е нејасна од податоците од следењето, но руските власти соопштија дека авионот летал за Санкт Петербург.