Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Нови напади на Киев

Воените власти во главниот град на Украина, Киев, известија за зголемен ризик од руски ракетни напади во раните утрински часови и кажаа дека воздушната одбрана работи.

Русите извршија стотици ракетни напади врз цели низ Украина од октомври минатата година, настојувајќи да уништат критична инфраструктура и други цели. Во последните неколку недели, Украина соопшти дека ги оневозможила повеќето проектили.

„Зголемена опасност од проектили! Во регионот оперира противвоздушна одбрана“, објави Киевската регионална воена управа во порака на Телеграм. Засега нема детали за евентуална штета.

Претставниците на Киев соопштија дека воздушната одбрана на градот ги одбила сите руски напади врз главниот град во текот на ноќта. Шефот на градската воена управа на Киев, Серхиј Попко, на Телеграм изјави дека нападот го извршиле стратешки бомбардери Ту-95 Ту-95МС од регионот на Каспиското Море, а веројатно и крстосувачки ракети Х-101/555.

Податоците за жртви и разурнувања се уште се утврдуваат.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе