Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Ерменија и Азербејџан оптимисти на разговорите со посредство на Путин

Непријателите Ерменија и Азербејџан напредуваат кон нормализирање на односите по заемното признавање на територијалниот интегритет, изјавија лидерите на двете земји во четвртокот по разговарите во Москва, пренесува „Еурактив“.

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан и азербејџанскиот претседател Илхам Алиев се состанаа одвоено со рускиот лидер Владимир Путин пред тројцата да одржат заеднички преговори доцна во четвртокот.

Разговорите се одржаа по неодамнешните смртоносни гранични судири меѓу двата кавкаски соседа, кои се заглавени во повеќедецениски конфликт за контрола на азербејџанскиот регион Нагорно-Карабах кој е претежно населен со Ерменци.

„Постои можност да се дојде до мировен договор имајќи предвид дека Ерменија формално го призна Нагорно-Карабах како дел од Азербејџан. Азербејџан нема територијални претензии кон Ерменија “, рече Алиев пред разговорите.

Пашинјан во понеделникот изјави дека Ерменија е подготвена да го признае Нагорно-Карабах како дел од Азербејџан ако Баку ја гарантира безбедноста на своето етничко ерменско малцинство.

Пашинјан најави големи промени во политиката на неговата земја во однос на Русија и на Азербејџан, посочувајќи дека двете земји постигнале добар напредок во нормализирањето на односите, засновани на заемно признавање на територијалниот интегритет.

Тој рече дека Ереван е подготвен „да ги деблокира сите транспортни врски во регионот што минуваат низ ерменската територија“.

Путин по средбата посочи дека и покрај сите тешкотии и проблеми што сè уште остануваат, ситуацијата се развива кон решавање на конфликтот во Нагорно-Карабах.

Тој рече дека вицепремиерите на трите земји ќе се сретнат по една недела во Москва за да ги решат преостанатите прашања во врска со повторното отворање на транспортните врски меѓу Азербејџан и Ерменија.

Кавкаските соседи се обидуваат да преговараат за мировен договор и со помош на Европската унија и САД. На 14 мај, на состанокот организиран од претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во Брисел тие се договорија за заемно признавање на територијалниот интегритет.

Мишел го поздрави напредокот во разговорите, додавајќи дека „треба да се одржи моментумот“ кон конечниот мировен договор.

Но дипломатскиот ангажман на Западот на Кавказ ја налути Москва, која е традиционален посредник во регионот.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе