Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Западот се прави дека не го забележува вадењето на органите на загинатите украински војници, вели Захарова

Западот се преправа дека не ги забележува извештаите за вадење органи на мртви украински војници во Херсон. Ова го изјави на својот брифинг портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Таа додаде дека овие операции бараат учество на голем број експерти и трошоци.

„Податоците за бербата на органи во Украина изгледаат доста забележливи и бараат итни меѓународни напори за следење и преземање соодветни мерки“, нагласи Захарова.

Претходно, претставник на руските безбедносни сили, повикувајќи се на извор во медицинските установи во Херсон, изјави дека вработените во Украинската државна служба за медицина при катастрофи, која е дел од Министерството за здравство на Украина, тајно ги отстрануваат органите од телата на украински војници за трансплантација во воената болница во Херсон, криејќи ги овие факти од семејствата на загинатите.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе