Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото МВР на Србија
Свет

84-годишна баба ограбила нејзина врсничка: уапсена старица во Подгорица

Рабија А.(84) од Подгорица е уапсена поради сомнение дека на 12 мај со стап ја претепала нејзината сограѓанка и врсничка С.Ѓ. и и украла златен ланец, кој по кражбата го продала во златарница.

Од полицијата велат дека Рабија А. влегла во куќата на С.Ѓ во населбата Толоши и побарала од неа да и ги предаде парите.

Кога С.Ѓ. не и дала пари, Рабија и го скинала златниот синџир од вратот и ја претепала со дрвен стап, а потоа се оддалечила од оштетената куќа – велат од полицијата, пренесуваат медиумите во соседството.

На оштетената старица и биле констатирани полесни повреди, а полицијата открила кој ја тепал и ограбил.

„Идентификувана и пронајдена е Рабија А., која на 22 мај беше уапсена, а потоа донесена на распит во обвинителството. Таа се товари за кривично дело разбојништво“, објаснуваат од полицијата.

По апсењето Рабија на инспекторите им кажала дека пленот го продала во златарница во Подгорица.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе