Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Технологија

Познатиот изглед на новата мрежа Инстаграм која ќе му конкурира на Твитер

Турбулентниот период во кој влезе Твитер по преземањето на социјалната мрежа од Маск, а кој може да се смири со доаѓањето на нов извршен директор, се обидуваат да ги искористат конкурентските мрежи.

Во последните повеќе од половина година, некои постоечки и нови мрежи како Bluesky, Posta, Mastodon и се обидоа да ја искористат ситуацијата и да преземат дел од корисниците на Twitter.

Проблемот со ваквите платформи е што корисниците почнуваат од нула на нив. Затоа, тие мораат повторно да отвораат профили, повторно да се поврзат со контакти и да ја градат својата репутација од самиот почеток, иако можеби имаат голем број следбеници или пријатели на други мрежи.

Има решение за сите такви корисници на кои им се допаѓа концептот на кој се базира Twitter, но не сакаат да почнат од нула – Instagram.

Познато е дека оваа социјална мрежа размислува за нов тип на платформа која ќе се базира на текстуална комуникација, а благодарение на експертот за социјални мрежи Леа Хаберман, конечно дознавме како би можел да изгледа конкурентот на Instagram на Twitter.

Таа доби слајд од наводните промотивни маркетинг материјали за новата платформа (која се однесува на платформата само како нова апликација за разговор базирана на текст на Instagram) која моментално се развива под кодните имиња P92 и Barcelona.

Изгледот на таа платформа беше опишан на The Verge како што се очекуваше за комбинација на Инстаграм и Твитер и овозможува објавување на текстуален запис до 500 карактери, на кој може да се прикачат фотографии, видеа и линкови.

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе