Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото: Министерство за внатрешни работи на Србија
Свет

Итен инспекциски надзор по обвинувањето за мрачните сеанси во „Владислав Рибникар“

Откако Слободан Негиќ, таткото на убиеното девојче во основното училиште „Владислав Рибникар“, изјави дека докторката Ранка Радуловиќ во тоа училиште без знаење на родителите одржала средба со децата само два дена по масакрот, Министерството за здравство нареди вонредна инспекција каде што таа работи, на Клиниката за психијатрија на Универзитетскиот клинички центар на Србија.

Негиќ изјави дека се одржувале „темни психотерапевтски сесии“ со децата кои дошле на училиште тој ден за да ги соберат своите работи, при што докторката им пуштала народна музика на децата и им наложила да се поврзат со духовите и душите на нивните убиени другари.

Во соопштението на Министерството за здравство се наведува дека „Клиниката ќе изврши внатрешна ревизија со која ќе се утврдат сите факти поврзани со конкретниот настан на 5 мај на кој се однесуваат забелешките.

„На 4 мај, веднаш по трагедијата во училиштето „Владислав Рибникар“, со цел психолошка поддршка на учениците, наставниците и родителите, Министерството за здравство формираше стручен тим“, се наведува во соопштението.

Во масовното убиство во тоа училиште беа убиени девет деца и чувар на училиштето, а ранети наставничка и пет деца.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе