Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Пожар избувна во дом за стари лица во БиХ, евакуирани околу 90 лица

Во Домот за стари лица во Зеница и во централниот дел на БиХ во неделата нешто пред 23 часот избувна пожар, по што набрзо почна евакуацијата на околу 90 корисници на услугите, пишуваат локалните медиуми.

„Имаше пожар. Сите надлежни се на лице место. Има многу ранливи луѓе“, изјавија од полицијата за локалниот портал „072“.

На терен имало голем број екипи на итната помош, пожарникари и полицајци.

На помош дојдоа и жителите со ќебиња и други потреби за помош на старите лица.

Засега нема информации за причината за пожарот, а исто така не се знае дали има сериозни повредени или жртви.

Според извештајот на тамошните телевизии, старите лица кои се чувствувале добро биле транспортирани во блискиот Дом за стари лица. Според првите информации лицата кои се примени во Клиничкиот болнички центар во Зеница се надвор од животна опасност.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе