Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Избори во Грција: Речиси 50 отсто излезност на гласачите

Во Грција денеска се одржуваат парламентарни избори.

Излезноста на гласачите на денешните парламентарни избори во Грција до 17 часот по локално време е 48,76 отсто, соопшти грчкото МВР.

Во 19 часот по локално време, по затворањето на избирачките места, се очекуваат резултатите од излезната анкета, додека околу 20:30 би можеле да се знаат првите официјални резултати, објави грчкиот весник „Катимерини“.