Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Шолц: Не се сомневам дека Бајден е способен за втор претседателски мандат

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не се сомнева во способноста на американскиот претседател Џозеф Бајден за втор претседателски мандат.

Шолц, во интервју за Велт ТВ на маргините на самитот на Групата седум (Г7) во Јапонија, рече дека Бајден има многу јасни идеи и добро знае што се случува во САД и во светот.

Бајден во април најави дека повторно ќе се кандидира на претседателските избори во 2024 година.

Бајден (80) е веќе најстариот претседател во историјата на САД.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе