Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Малолетник со автоматска пушка уби човек на паркинг во Тексас

Дванаесетгодишно момче е уапсено под сомнение дека убилo вработен во ресторан за брза храна во Тексас.

Метју Дејвис (32) бил убиен во саботата додека се тепал со Ендрју Гомез (20) на паркинг на ресторан во градот Кин, околу 40 милји југозападно од Далас.

Момчето било во ресторанот со Гомез, кој го предизвикал инцидентот на паркингот. За време на инцидентот, момчето отишло до автомобилот на Гомез, извадило автоматска пушка и неколкупати го застрелало Дејвис, се вели во соопштението на полицијата.

Дејвис бил итно пренесен во болница каде што била констатирана смрт, додаде полицијата.

Гомез и момчето побегнале од местото на настанот, но Гомез подоцна се вратил и бил уапсен по налог за убиство, додека момчето, чие име не е објавено, било пронајдено во блискиот град Рио Виста.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе