Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Нова рунда преговори меѓу Белград и Приштина во Брисел

Делегацијата од Белград, предводена од директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, отпатува за Брисел, каде што денеска ги очекува нова рунда дијалог со Приштина.

Како што е најавено, Петковиќ најпрвин треба да се сретне со специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, во зградата на Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС), по што директни разговори со белградската делегација се планирани и во Приштина.

Лајчак вчера на „Фејсбук“ објави дека за време на неодамнешната средба во Приштина како дел од подготовките за денешната нова рунда дијалог на техничко ниво во Брисел го информирал премиерот на привремените институции во Приштина, Албин Курти, за важноста на избегнување каков било некоординиран потег што може да го наруши процесот на нормализација.

Тој ја истакна потребата целосно да се фокусира на нормализација и имплементација на бриселскиот договор и анексот договорен во Охрид.

Тој се осврна и на посетата на Белград, каде што во петокот се сретна со српскиот претседател Александар Вучиќ и со Петар Петковиќ.

„За време на нашата средба разговаравме за натамошната имплементација на договорот од 27 февруари и неговиот анекс од 18 март, со цел да се подготвиме за средбата во Брисел што ќе се одржи утре“, објави словачкиот дипломат на „Фејсбук“.

Тој изрази очекување дека двајцата главни преговарачи ќе бидат подготвени да договорат конкретни следни чекори кон имплементација на договорот.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при… Повеќе

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини од сите земји во близина. Пресметките покажуваат дека во земјава се точи најевтин бензин и дизел гориво. Еден… Повеќе