Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Архива / Влада на Русија
Војна во УкраинаСвет

Медведев: Планетата се приближува до третата светска војна, но во неа нема да има победници

Планетата се приближува до третата светска војна, но во таа војна нема да има победници, изјави заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев.

„Сосема е очигледно дека е започната целосна хибридна војна против нашата земја“, рече Медведев.

Тој истакна дека „американските и европските господари на Украина силно ги пумпаат руските непријатели со смртоносно оружје од секаков вид“, пренесува „N1“.

„Всушност, тие ја водат целата ситуација во трета светска војна, во глобална катастрофа во која, како што знаете, нема победници“, рече Медведев во обраќањето на Меѓународниот правен форум во Санкт Петербург.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските… Повеќе