Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

(Видео) Латвија уапси 26 лица кои го славеле Денот на победата и покрај забраната

Триесетина жители на Латвија, која е членка на ЕУ и на НАТО, биле уапсени во вторникот поради кршење на законот против славењето на победата на Советскиот Сојуз над нацистичка Германија, пренесува РТ.

Латвиската полицијата дури му ја одзедела и јакната со испишано „Русија“ на човек во инвалидска количка, а друг Латвиец бил уапсен затоа што носел советски медали на јавно место.

Во билтенот на латвиската полиција вчера биле пријавени вкупно 26 апсења, 38 прекршочни пријави и четири кривични пријави, пренесува „Делфи“. Иако повеќето случаи се регистрирани во главниот град Рига, повеќе апсења имало и во Даугавпилс.

Во еден инцидент, постар граѓанин што полицијата го опишала како „ премногу млад за да биде ветеран од Втората светска војна“ се појавил облечен во јакна со советски медали. Кога полицијата му рекла да ги тргне, тој дал отпор при апсењето.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските… Повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе