Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Нови закани од млади момчиња за напади во Србија и во БиХ – негативен тренд меѓу младите според анализа на српските медиуми

По вчерашниот инцидент во Белград, каде што 14-годишно момче уби деветмина лица, денеска српските медиуми поставуваат прашање дали ова е негативен тренд меѓу младите да објавуваат нови закани. Медиумите претходно известија за нова закана во Босна и Херцеговина и уште една таква во Белград.

Во полиција во Белград било пријавено дека деветгодишен ученик во трето одделение во основно училиште прави список со ученици, кои наводно сакал да ги убие, дознава „Танјуг“. Белградските медиуми јавуваат дека станува збор за ученик од основното училиште „Десанка Максимовиќ“ во Белград, а истрагата е во тек.

Претходно, и младо момче со иницијали А. З. од Бихаќ на „Инстаграм“ се закани дека ќе изврши масакр сличен на оној што вчера се случи во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград, пренесуваат медиумите во регионот.

Тој на својот инстаграм-профил напиша дека ќе ги убие учениците и наставните работници во економското училиште.

Осум деца и еден чувар биле убиени во средата наутро во вооружен напад на тринаесетгодишен ученик во основното училиште „Владислав Рибникар“ во центарот на Белград. Шест ученици и еден наставник биле повредени, а напаѓачот уапсен. Тринаесетгодишното момче К. К. влегло во училиштето со два пиштола и четири „молотови коктели“. Имал список за ликвидација на деца, како и план како тоа да го направи. Резултатот од неговата крвава гозба е девет убиени и седум ранети.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе