Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото: Pixabay
Свет

Медицинска сестра обвинета за убиство на седум бебиња во Англија: „Целиот мој свет застана“

Медицинската сестра Луси Летби плачеше додека го опишуваше моментот на суд каде беше обвинета за убиство на неколку бебиња, велејќи: „Целиот мој свет застана во тој момент“, пренесуваат светските медиуми.

Медицинската сестра негираше дека повредила некое дете и рече дека и е „скршено срцето“ што е обвинета за убиство на седум бебиња и обид за убиство на 10 други.

Давајќи докази за прв пат во нејзиното осуммесечно судење пред судот во Манчестер , 33-годишната Летби рече дека „само давала се од себе за да се грижи за нив. „Тука сум да помогнам и да се грижам, а не да наштетам“.

На прашањето на нејзиниот адвокат дали некогаш повредила дете под нејзина грижа, таа одговори: „Не, тоа е целосно спротивно на она што е медицинската сестра“.

Летби изјави: „болно e – едноставно не можев да поверувам“, кога беше прашана за моментот кога ѝ беше кажано дека е осомничена за убиство на бебиња во неонаталното одделение во болницата каде што работеше од јануари 2012 година.

На прашањето како се чувствува рече: „Беше поразително. Мислам дека не може да те обвинат за ништо полошо од тоа. Мојата работа беше мојот живот. Не можам да го опишам со зборови, целиот свет ми застана. Мислам дека тоа целосно промени сè за мене, мојот живот, надежите што ги имав за иднината. Едноставно сè исчезна“, рекла поранешната медицинска сестра.

Луси Летби е по потекло од Херефорд и негира дека убила седум бебиња и се обидела да убие уште 10 други во болницата помеѓу јуни 2015 и јуни 2016 година.

Ја прашале и за белешките пронајдени во нејзиниот дом на кои пишувало „Не ми е добро“, „Не можам да дишам, не можам да се фокусирам“ и „Се мразам себеси“, а таа изјавила дека ги напишала белешките откако била отстранета од одделението за новороденчиња во 2016 година.

„Почувствував огромна одговорност. Чувствував дека сум неспособна или дека сум направила нешто лошо што им наштетило на децата“, вели обвинетата.

Судењето на медицинската сестра продолжува, пишува Гардијан.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе