Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Претепал жена со стол во Србија, па се заканил дека ќе ја разнесе куќата

Основното јавно обвинителство во Панчево го лиши од слобода З. Р. поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело семејно насилство и кривично дело загрозување на сигурноста.

З. Р. во алкохолизирана состојба на 25 март дошол во куќата на оштетената Ѓ. Р., физички ја нападнал, ја влечел за ушите, ја фрлил на креветот и ја удрил со дрвен стол, при што жртвата добила тешки телесни повреди, по што отишол во куќата на братот и сестрата на оштетената и им се заканил дека ќе ги убие и ќе им ја крене куќата во воздух.

Дежурниот заменик на ОЈТ – Панчево му одредил мерка притвор од 48 часа на З. Р., го сослушал и предложил до Основниот суд Панчево да му биде одреден притвор.