5.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Министерство за одбрана на Русија: Нашите авиони не го погодија американскиот дрон

Откако западните воени претставници потврдија дека имало инцидент со американско беспилотно летало забележано над Црното Море, област на интензивна воена активност на НАТО во близина на украинскиот фронт и руски воен авион, соопшти руското Министерство за одбрана.

Руското Министерство за одбрана наведува дека руските борбени авиони не стапиле во контакт со американскиот дрон кој беше соборен над Црното Море. Русија тврди дека Американците преостро маневрирале со дронот, поради што MQ-9 изгубил висина и паднал во водата.

– Дронот летал кон руската граница со транспондери – уредите за безжична комуникација се исклучени, соопшти Министерството.

Тие тврдат дека руските ловци биле во областа за да го идентификуваат објектот. Одговорот на Русија доаѓа откако САД обвинија двајца московски пилоти дека се обиделе да излеат гориво од дрон пред еден од авионите да фати пропелер, а потоа дронот се урнал додека бил во меѓународниот воздушен простор.

Спонзорирано: