Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Медведев: Темелно го проучивме непријателското оружје и го зголемивме нашето производство за 10 пати

Руската одбранбена индустрија ќе овозможи одбивање на секоја агресија, а домашните производители на оружје ги зголемија своите капацитети и темелно го проучија целото непријателско оружје што беше конфискувано за време на специјалната воена операција, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев.

Како што рече, одбранбената индустрија работи без престан и може да произведе се што е планирано.

– Нашата одбранбена индустрија го зголеми производството речиси 10 пати. Работи на таков начин што ниту една испорака на западно оружје во Украина не може да му даде на Киев предност на фронтот – истакна тој.

Во исто време, тој рече дека руските одбранбени компании не само што го прошируваат своето производство, туку и имплементираат нови технологии кои се земени од западното оружје што беше конфискувано за време на специјалната операција.

– Добро го проучувавме непријателското оружје, го проучувавме до последниот шраф и извлековме многу корисни информации за нас.

Искуството на непријателот го свртевме во наша корист – напиша Медведев во авторска статија за весникот „Национална одбрана“.