Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Серискиот убиец Рамон Ескобар го убил цимерот во затвор

Осудениот сериски убиец Рамон Ескобар е осомничен дека убил нов цимер во затворска ќелија во затворот во централна Калифорнија, соопштија денеска американските власти.

51-годишниот Ескобар ја делел ќелијата во затворот Северен Керн во Делано со Хуан Вилануева, чија смрт се третира како убиство, објави Одделот за поправки во Калифорнија.

Вилануева (53) во петокот околу 09:00 часот бил пронајден без знаци на живот и и покрај обидите да се спаси, многу брзо била констатирана смрт.

Убиениот издржувал доживотна затворска казна, со можност за условен отпуст, за полов напад врз дете кое не наполнило 14 години.

Ескобар, кој е осомничен за убиството на Вилануева, е сместен во самица, каде што чека истрага.

Судскиот лекар од округот Керн ќе ја утврди причината за смртта, соопштија локалните власти.

Ескобар отслужува доживотна затворска казна, без можност за условно ослободување, откако минатата година призна дека убил пет лица и повредил уште седум други.

Тој, исто така, призна дека ги убил својата тетка и вујко во Хјустон во 2018 година.

Обвинителите рекоа дека Ескобар побегнал од Тексас откако убил роднини и бил бездомник додека не почнал да убива во Лос Анџелес и Санта Моника во 2018 година.

Своите жртви ги убивал со секачи за жица или со безбол палка додека спиеле на улица или на клупа.

Сите биле бездомници, освен едно лице.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе