Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Сијарто: Некои членки на ЕУ очајно се обидуваат да воведат санкции врз рускиот нуклеарен сектор

ЕУ се обиде да го продолжи периодот на разгледување на списокот со санкции против Русија од шест месеци на една година за време на дискусиите за десеттиот пакет санкции, но Будимпешта не го поддржа, изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто.

– Но, ние се придржувавме на методологијата дека списокот на санкционирани лица, како и бришењето од списокот, мора да се ревидира на секои шест месеци. Имаше обиди да се продолжи периодот на ревизија на 12 месеци, но ние одбивме и инсистиравме тој да остане на шест месеци – изјави Сијарто за „РИА Новости“.

Тој оцени дека ЕУ ќе продолжи да се обидува да воведе санкции за рускиот нуклеарен сектор, но посочи и дека Унгарија никогаш нема да се согласи на тоа.

Сијарто изјави дека имало „силни обиди“ да се вклучи рускиот нуклеарен сектор во листата на санкции при подготовката на десеттиот пакет санкции против Русија, но Будимпешта „не дозволи тоа да се случи“.

– Моравме многу да се бориме и ќе треба да се бориме во иднина за нуклеарниот сектор да не биде под санкции. Некои колеги членки на ЕУ очајнички се обидуваат да воведат санкции на руската нуклеарна корпорација „Росатом“, лидерите на компанијата и да ја ограничат нуклеарната соработка меѓу Русија и ЕУ – изјави унгарскиот министер за надворешни работи.

Сијарто нагласи дека Будимпешта никогаш нема да се согласи на ова.

– Ова е нешто на што дефинитивно ќе ставиме вето во случај тие точки да бидат вклучени во какви било мерки за санкционирање – најави Сијарто.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Приведени крадци во Скопје

На 27.03.2023 во Скопје од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје се лишени од слобода Н.М.(18) и М.М.(19), двајцата од Скопје. Полициски службеници од Одделението за… Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ и Муцунски во општина Аеродром во постојано ја докажуваат сопствената неспособност, обвини Баварчиќ

Изјава за медиуми, Драган Баварчиќ, секретар на ОО СДСМ Аеродром Тимчо Муцунски во континуитет продолжува со негрижата за општината, а урбаниот хаос, негрижата за отпадот и уништувањето на зеленилото стануваат… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе