12.8 C
Скопје
29. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Британскиот министер за одбрана: Путин ја испрати војската во мелница за месо, нема да запрат

Војната во Украина би можела да трае уште една година, изјави британскиот министер за одбрана Бен Валас.

Запрашан од новинарите дали ќе видиме уште 12 месеци вооружен конфликт по првата годишнина од војната, Валас рече: „Мислам дека ќе го направиме тоа“.

„Русија покажа целосна непочитување и негрижа, не само за животите на украинскиот народ, туку и за сопствените војници“, рече Валас, додавајќи дека повеќе од 188.000 руски војници се убиени или ранети поради „катастрофалната грешка“ на Путин.

„Кога некој така ќе ја премине границата и ќе мисли дека е во ред да им го направи тоа на сопствениот народ, да испрати своја војска во мелница за месо… Мислам дека нема да запрат“, рече Валас.