Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Меѓу урнатините во Турција, една зграда остана недопрена

Во Адијаман, еден од градовите најтешко погодени од минатонеделниот разорен земјотрес во јужна Турција, една зграда остана недопрена.

Добивај вести на виберСтанува збор за културниот центар „Комагене“, кој го изгради Министерството за индустрија и технологија со средства од ЕУ.

Една од стотиците уништени згради во градот беше и таа на општината. Сепак, културниот центар „Комагене“, која се наоѓа веднаш до општината, воопшто не беше оштетена. Ниту стаклата на зградата не се скршени.

Изградбата започна во 2020 година, а центарот беше отворен во септември 2022 година.

Архитектите Јавуз Озкаја и Синан Ербуг стојат зад изградбата, додека самата зграда е под контрола на градот Адијаман.