Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Русија испраќа борбени авиони и хеликоптери во Белорусија

Русија и Белорусија започнаа еднонеделна вежба за обука на персоналот за заедничка команда на нивната регионална групација на сили, соопшти утринава Министерството за одбрана на Белорусија.

Обуката е дел од подготовките за заедничките вежби што двете земји ќе ги одржат во Русија во септември, се додава во соопштението на белоруското министерство.

Белорусија спроведува различни воени вежби по инвазијата на Москва на Украина, независни и заеднички со Русија, засилувајќи ги со ново оружје и воена опрема.

Неофицијалните воени мониторинг канали на Телеграм соопштија дека воена опрема, вклучувајќи ловци, хеликоптери и транспортни авиони, била испорачана од Русија во Белорусија од почетокот на годината – со осум ловци и четири товарни авиони само во неделата.