26.8 C
Скопје
25. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Полска ќе испрати авиони „Ф-16“ во Украина

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки денеска изјави дека Полска е подготвена да испрати борбени авиони „Ф-16“ од американско производство.

„По ова прашање, ќе дејствуваме во координација со другите членки на НАТО и со САД“, рече Моравјецки.

Сè повеќе воени претставници во Пентагон тивко лобираат да одобрат испраќање борбени авиони ‘Ф-16’ во Украина за да ѝ помогнат да се одбрани од руски беспилотни летала и ракети, потврдија за „Политико“ три извори запознаени со ситуацијата.