Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

ЕУ дозволува уште два инсекти да се користат во човечката исхрана

Замрзнат, сушен или во прав: отсега штурците може да се користат и како храна во ЕУ. Што точно е дозволено, кои се придобивките од инсектите во исхраната, што е со алергиите – А колку Европејците се подготвени да јадат инсекти?, анализираат медиумите во регионот.

Во Европската унија, продажбата на делумно обезмастениот прав од домашен штурец (Acheta domesticus) е дозволена од крајот на јануари 2023 година. Според законот, тоа засега е дозволено само на виетнамската фирма „Cricket One“. По анализата на научните студии, инсектот познат како домашен штурец претходно беше вклучен во листата на нови намирници во ЕУ, што мора да се прави со секоја нова храна. Ларвите на сјајната црна пченична мувла (Alphitobius diaperinus) сега можат да се преработат за човечка исхрана во ЕУ.

Слични правила, како што е наведено во написите, постоеја некое време за скакулците мигранти (Locusta migratoria) и ларвите на жолтите црви (Tenebrio molitor). Според тоа, како што се анализира во извештаите, во Европската унија четири видови инсекти се дозволени за консумирање, а барањата за уште осум чекаат одобрение.

Сепак, како што стои во написите, останува да се види дали и колку брзо ваквите производи ќе станат популарни. Досега, храната за инсекти беше „навистина многу, многу мал пазар“, објаснува Армин Валет од Центарот за советување на потрошувачи во Хамбург. Во Германија моментално се достапни само неколку производи со мала количина на инсекти – како што се некои специјални слатки или тестенини. Денот кога прашокот од инсекти ќе се меша во бисквити или брашно е сè уште „навистина далеку“, вели Валет.

Според извештајот (2020) на Европската организација на потрошувачи, која е делумно финансирана од ЕУ, огромното мнозинство луѓе во ЕУ не сакаат да го менуваат месото за инсекти – поточно, три четвртини не сакаат, а уште 13 проценти не се сигурни. Во Германија, 80 отсто од луѓето велат дека се згрозени од идејата да јадат инсекти, според извештајот од 2022 година на германската агенција за животна средина „UBA“.

„Одвратноста се смета за најголема бариера за воведувањето на инсекти на западниот пазар на храна“, пишуваат авторите. Студијата објавена во декември покажа дека луѓето се поподготвени да јадат инсекти откако им биле објаснети еколошките придобивки.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Приведени крадци во Скопје

На 27.03.2023 во Скопје од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје се лишени од слобода Н.М.(18) и М.М.(19), двајцата од Скопје. Полициски службеници од Одделението за… Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ и Муцунски во општина Аеродром во постојано ја докажуваат сопствената неспособност, обвини Баварчиќ

Изјава за медиуми, Драган Баварчиќ, секретар на ОО СДСМ Аеродром Тимчо Муцунски во континуитет продолжува со негрижата за општината, а урбаниот хаос, негрижата за отпадот и уништувањето на зеленилото стануваат… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе