Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Најмалку 21 починат од „мистериозна“ болест во Авганистан

Најмалку 21 лице почина од „мистериозна“ болест во североисточниот дел на Авганистан, соопштија локалните власти.

Болеста се проширила во областа Вакан, во планинскиот регион Памир, каде медицинските експерти се обидуваат да ја утврдат причината за болеста, соопштија локалните власти во провинцијата Бадакшан.

Во претходните две недели, како што јавува Анадолија, загинало 21 лице, додека Министерството за здравство објави дека медицински тимови го истражувале и регионот во близина на соседен Таџикистан.