Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Медведев: Договорот за нуклеарното оружје меѓу американскиот претседател и јапонскиот премиер е срамно и понижувачко

Дмитриј Медведев, претседател на партијата Единствена Русија, заменик-претседател на Советот за безбедност на Руската Федерација, договорот меѓу американскиот претседател и јапонскиот премиер Џо Бајден и Фуми Кишида за прашањето за нуклеарното оружје го нарече срам, оценувајќи ја позицијата на Токио како понижувачка.

Американските и јапонските лидери се состанаа во петокот во Вашингтон. Како што истакна Медведев, Бајден и Кишида „рекоа дека секоја можна употреба на нуклеарно оружје од страна на Русија во Украина ќе биде непријателски чин против целото човештво, што нема оправдување“.

– Ова е толку монструозен срам што нема ни да ја коментирам паранојата околу нуклеарните планови на нашата земја. Размислете за тоа. Шефот на јапонската влада, во понижувачки, лојален занес, зборува глупости за Русија, предавајќи го споменот на стотиците илјади Јапонци кои изгореа во нуклеарниот оган на Хирошима и Нагасаки. А Кишида апсолутно не се грижи за тоа што единствената земја која целосно користела нуклеарно оружје се САД, а единствена жртва е нејзината сопствена татковина – напиша заменик-претседателот на Советот за безбедност на Руската Федерација на својот канал Телеграм.

Медведев истакна дека јапонскиот премиер требало да се потсети на нуклеарниот удар од американскиот претседател „и да побара покајание, што американското раководство никогаш не го донесе за овој воен чин“. „Но, не, Кишида е само сервисен персонал за Американците. А слугите не можат да имаат храброст“, истакна тој.